Jakie są korzyści z pracy tymczasowej dla pracownika i pracodawcy?

Zgodnie z aktualnymi przepisami praca tymczasowa może mieć charakter okresowy i doraźny. To oznacza, że pracownikiem tymczasowym w myśl Ustawy z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych jest pracownik zatrudniony przez agencję wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy – użytkownika. A zatem jakie są korzyści z takiej formy zatrudnienia dla pracownika, a jakie dla końcowego pracodawcy? Dowiedz się więcej!

Dlaczego warto podpisać umowę o pracę tymczasową? Zalety dla pracownika

Zatrudnienie w ramach umowy o pracę tymczasową niesie wiele korzyści dla samego pracownika. Taka forma zatrudnienia jest dobrym wyborem dla osób, które chcą zdobyć pierwsze doświadczenie w określonej dziedzinie, ale jednocześnie nie chcą wiązać się długofalową z jedną firmą.

Najważniejsze korzyści związane z zatrudnieniem w ramach pracy tymczasowej przez agencję to:

  • elastyczny harmonogram pracy,
  • możliwość zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych bez długoterminowych zobowiązań,
  • możliwość uzyskiwania dochodu w czasie poszukiwania pracy na stałe.

Dodatkowo praca tymczasowa niesie też korzyści dla pracownika pod względem przejrzystości warunków współpracy. Umowa o pracę tymczasową powinna zawierać warunki dotyczące:

  • rodzaju wykonywanej pracy,
  • wymaganych kwalifikacji,
  • przewidywanego okresu wykonywania pracy tymczasowej,
  • miejsca zatrudnienia,
  • wymiaru czasu pracy.

Świetnym przykładem zatrudnienia o pracę tymczasową przez agencję jest propozycja agencji Grafton: https://pl.grafton.com/pl/dla-pracodawcow/praca-tymczasowa. Agencja może zająć się administracją, obsługą kadrowo-płacową, a także wsparciem pracowników tymczasowych w codziennych sprawach pracowniczych.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych przez agencję – co może zyskać firma?

Pracodawca – użytkownik także może odczuć szereg korzyści wynikających z zatrudnienia pracowników do pracy tymczasowej. To przede wszystkim realna szansa na szybkie uzupełnienie wakatów w firmie np. jeśli jeden z pracowników wybiera się na dłuższe zwolnienie lekarskie lub urlop macierzyński.

Inne korzyści związane z podpisaniem umowy o pracę tymczasową z pracownikiem za pośrednictwem agencji to:

  • optymalizacja kosztów zatrudnienia,
  • możliwość szybkiego uzupełnienia braków kadrowych,
  • brak konieczności samodzielnego prowadzenia obsługi kadrowo-płacowej i administracyjnej,
  • bezpieczeństwo procedur związanych z zatrudnieniem.

A zatem praca tymczasowa niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców – użytkowników. Korzystając z pomocy agencji w tym zakresie, firma nie musi martwić się o szkolenia BHP, on-boarding pracowniczy, a także rozliczanie i wypłatę wynagrodzeń.

Kiedy warto zatrudnić się na umowę o pracę tymczasową?

Podpisanie umowy o pracę tymczasową ma sens przede wszystkim wtedy, kiedy nie chcesz długoterminowo wiązać się z pracodawcą (podobnie działa to w sytuacji odwrotnej, kiedy pracodawca nie zamierza długo współpracować z daną osobą).

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz