Wyobraź sobie, że musisz wybrać jedną z dwóch propozycji pracy. Oferowane pensje są wyrównane, czas dojazdu podobny, pakiety benefitów również, ale… jedna z firm zaoferowała Ci kartę lunchową. Którą z nich wybierzesz? Ten przykład pokazuje, że rekrutację można „wygrać” benefitem. Dlatego chcielibyśmy opowiedzieć Ci o tym, w jaki sposób mądrze wybierać i wdrażać świadczenia pozapłacowe.
Czym są benefity?
Benefity pozapłacowe to wszystkie dodatkowe świadczenia oferowane pracownikom poza podstawowym wynagrodzeniem. Od opieki zdrowotnej, przez możliwość wykupu udziałów w firmie, po elastyczne godziny pracy czy możliwość rozwoju zawodowego. Świadczenia potrafią skutecznie związać pracownika z organizacją, ale mimo to nie każda z nich z tego korzysta.
Benefity pozapłacowe kluczem do satysfakcji pracowników
Być może zdarzyło Ci się słyszeć, że w tych czasach to „pracować nie ma komu”. W tym kolokwialnym zdaniu zawiera się rynkowy problem: specjalistów naprawdę brakuje. Dlatego ich pozyskiwanie i zatrzymywanie to jedno z priorytetowych wyzwań działów HR.
Coraz częściej to atrakcyjny pakiet benefitów pozapłacowych stanowi o przewadze konkurencyjnej pracodawcy.
Badania (1) pokazują, że:
- aż 78% pracowników twierdzi, że pakiet benefitów pozapłacowych jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy,
- 69% pracowników deklaruje, że mając do wyboru dwie oferty pracy, wybiorą tę, która oferuje lepsze benefity,
- 75% pracowników twierdzi, że jest bardziej skłonnych pozostać u obecnego pracodawcy ze względu na świadczenia pozapłacowe,
- 60% pracowników ocenia benefity jako bardzo ważny czynnik wpływający na satysfakcję zawodową.
A to jeszcze nie wszystkie zalety świadczeń pozapłacowych. Te dobrze dobrane potrafią zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie. Jak? Elastyczne godziny pracy czy karta lunchowa wspierają work-life balance – pracownik odzyskuje czas, który musiałby poświęcić na dojazdy do biura (lub stanie w korkach…) czy na wymyślenie i ugotowanie sobie obiadu. A to tylko dwa spośród wielu dostępnych benefitów.
Jeden ze skutków ubocznych dobrze prowadzonego programu świadczeń pozapłacowych jest niezwykle pożądany: pomaga budować pozytywny wizerunek pracodawcy. W końcu atrakcyjny pakiet świadczeń pozapłacowych jest postrzegany jako wyraz troski o pracowników i ich dobrobyt.
Najpopularniejsze benefity pozapłacowe – przegląd dostępnych opcji
Jeśli wstępny przegląd rynku już za Tobą, być może udało Ci się zauważyć, że oferta benefitów pozapłacowych jest niezwykle szeroka. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych z nich, które warto rozważyć przy konstruowaniu pakietu świadczeń dla pracowników.
Benefity żywieniowe
Pozwalają odzyskać czas, który pracownicy musieliby poświęcić na samodzielne gotowanie. Dofinansowanie posiłków pozwala zaoszczędzić też na codziennych wydatkach na jedzenie, które pochłaniają zwykle zauważalną część domowego budżetu. Na liście benefitów żywieniowych znajduje się np.:
- karta lunchowa,
- stołówka pracownicza,
- darmowe owoce w biurze, np. w ramach przysłowiowych „owocowych czwartków”.
Opieka zdrowotna
Prywatna opieka medyczna niezmiennie pozostaje jednym z najbardziej cenionych benefitów. Pracodawcy często rozszerzają pakiety o opiekę psychologiczną i psychiatryczną.
Elastyczne formy pracy
Możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, świadczenie obowiązków w godzinach dopasowanych do potrzeb czy krótszy tydzień pracy to bardzo cenione benefity. Zwłaszcza przez rodziców – to oni często zmagają się z problemem zapewnienia opieki swoim dzieciom, kiedy w przedszkolach i szkołach królują wirusy.
Rozwój zawodowy
To benefit również z korzyścią dla pracodawcy. Możliwości rozwoju są szczególnie istotne dla młodszej generacji pracowników (2). Tutaj na listę możemy wciągnąć:
- szkolenia i kursy,
- dofinansowanie studiów podyplomowych,
- mentoring i coaching,
- budżet szkoleniowy do indywidualnego wykorzystania.
Niestandardowe benefity
Karta podarunkowa, dni wolne na wolontariat, programy wspierające pasje pracowników czy wsparcie w adopcji zwierząt to nieszablonowe świadczenia, ale…. Warto się zastanowić czy ich innowacyjność faktycznie wspiera Twoje biznesowe cele.
Jak wybrać odpowiednie benefity pozapłacowe dla swojej firmy?
Wybór benefitów to nie konkurs na najdziwniejszą nazwę. To proces, który powinien zakończyć się wyborem świadczenia wzmacniającego firmowy employer branding i uszczelniającego retencję. Co zrobić, aby tak się stało?
- Zacznij od analizy potrzeb pracowników. To najważniejszy krok: musisz wiedzieć, co sami pracownicy postrzegają jako benefit. Możesz przeprowadzić ankietę, w której zaproponujesz im gotowe opcje lub zapytasz, czego najbardziej im brakuje.
- Przeanalizuj możliwości finansowe firmy. Może się okazać, że nie wszystkie bolączki pracowników uda się zaopiekować jednym świadczeniem, a na więcej po prostu nie ma budżetu.
- Opcjonalnie: przeprowadź badanie rynku. Analiza oferty konkurencji pomoże w stworzeniu pakietu, który będzie wyróżnikiem. Jednak pamiętaj, że sytuacja każdej firmy jest nieco inna, a głównym drogowskazem powinny być potrzeby pracowników w Twojej organizacji.
- Określ strategiczne cele. Benefity powinny wspierać ogólną strategię firmy i jej kulturę organizacyjną. Zastanów się, jakie wartości chcesz promować poprzez benefity i jak wzmocni to markę pracodawcy?
- Wybierz benefit i wdróż go. Pamiętaj o odpowiedniej komunikacji i onboardingu nowego świadczenia tak, aby mieć pewność, że wszyscy wiedzą, jak z niego skorzystać.
- Rób regularny przegląd i w razie potrzeby aktualizuj. Czy pracownicy są zadowoleni z rozwiązania? Czy często z niego korzystają i czy widzą w nim korzyść? Przeprowadzaj ewaluację świadczeń i w razie potrzeby wprowadzaj zmiany.
Benefity pozapłacowe a różnorodność i inkluzywność w miejscu pracy
Pakiety benefitów pozapłacowych powinny uwzględniać potrzeby wszystkich grup pracowników. To częste wyzwanie dla organizacji, zwłaszcza rozproszonych lub zatrudniających pracowników zarówno w metropoliach, jak i w małych miejscowościach, w których niektóre obiekty nie są dostępne.
Aby benefit był skuteczny, musi być wykorzystywany. Dlatego jego uniwersalność jest tak istotna.
Przykładem świadczenia wpisującego się w tę definicję jest karta lunchowa. Niezależnie od płci, wyznania, stanowiska i pochodzenia, każdy pracownik bywa głodny tak samo. Kartę lunchową można wykorzystać nie tylko w restauracjach czy punktach gastronomicznych, ale również w sklepach spożywczych. A przecież zakupy robi każdy z nas.
Pamiętaj: wdrożenie benefitów to dopiero początek drogi. Dopiero regularna ewaluacja i wdrażanie uwag zebranych podczas sesji feedbackowych sprawią, że Twoja firma stanie się miejscem, gdzie każdy chce pracować.
Źródła:
- https://www.mavenclinic.com/post/what-are-employee-benefits
- https://www.peoplehr.com/en-gb/resources/blog/employee-benefits-package-explained-and-tips/
—
Artykuł sponsorowany
jakieś benefity w tych czasach muszą być