Każde przedsiębiorstwo ma swoje tajemnice – dostawcy, z którymi wspólpracuje, kontrahenci, którym świadczą usługi lub dostarczają towary, dane finansowe, warunki współpracy, informacje handlowe, informacje techniczne i technologiczne. Nierzadko są to rzeczy, które decydują o być albo nie być firmy, dlatego ujawnienie ich podmiotom niepowołanym (np. konkurencji) może przynieść ogromne szkody. Ponadto każde przedsiębiorstwo ma obowiązek chronić niektóre dane np. dane osobowe pracowników. Ich wyciek może oznaczać bardzo wysoką karę administracyjną.
Jak wyciekają informacje z firm?
Czasami ujawnia je sam przedsiębiorca, ujawniając zapisy umowy (jeśli w umowie była klauzula o zachowaniu poufności, czyn ten kwalifikowany jest jako czyn nieuczciwej konkurencji). Czasami wynosi je pracownik – jeszcze zatrudniony (świadomie lub nie) lub już zwolniony (w akcie zemsty). Czasami dane zostają wykradzione przez cyberprzestępców.
Jak chronić dane?
Zacznijmy od końca, czyli od ochroną przed zagrożeniem pochodzącym z sieci. Przedsiębiorca powinien zainwestować w najnowsze programy antywirusowe, oprogramowania zabezpieczające, powinien szyfrować poufne dane, wprowadzić w firmie politykę dotyczącą haseł, pinów (np. zmiana raz na pół roku i nie mogą się powtarzać), uczulać pracowników na przychodzące podejrzane e-maile i linki. Jak chronić dane wewnątrz firmy? Najważniejsze i poufne dokumenty powinny być zamykane w pomieszczeniach lub szafach, sejfach, do których dostęp maja tylko osoby zaufane. Niepotrzebne dokumenty z danymi powinny być niszczone np. przepuszczone przez niszczarkę. Dostęp do najważniejszych informacji powinno mieć wąskie i zaufane grono osób. Niestety, pomimo największych chęci i zastosowanych największych środków ostrożności, dane mogą wyciec.
Co zrobić, gdy dojdzie do ujawnienia danych?
Przedsiębiorca, który w wyniku ujawnienia danych ucierpiał ma prawo m.in. do odszkodowania. W ustaleniu sprawcy wycieku może pomóc biuro detektywistyczne. Profesjonalne śledztwo składające się z wywiadu, zbierania informacji, obserwacji, śledzenia, pozyskiwania informatorów zwykle pomaga ustalić winowajcę. Specjalistów firmy detektywistycznej można zatrudnić wcześniej i zapobiec ujawnieniu danych – detektywi mogą zweryfikować partnerów biznesowych, sprawdzić uczciwość pracowników, ustalić czy prowadzone przez konkurencję działania są zgodne z prawem, a także przeprowadzić kontrwywiad gospodarczy.
Była żona, spedytor, który odchodząc zabrał listę klientów, przekupiony przez konkurencję pracownik – każdy z nich może wynieść kluczowe dla przedsiębiorstwa informacje, ale, dzięki profesjonalnemu dochodzeniu, każdy z nich może za ten czyn odpowiedzieć.
—
Artykuł sponsorowany